Get Adobe Flash player

Kontakt

an image
BUDOMAX

25-116 Kielce

Ul. Ściegiennego 257

Email: budomax.kielce@wp.pl

Tel: 41 348-94-00
kom. 502 250 142
Fax: 41 348-94-01

Impregnacja

an image

Impregnacja

Więźba to element dachu, któremu należy się szczególna ochrona. Jej drewnianą konstrukcję należy chronić przed wilgocią, grzybami, szkodnikami oraz przed ogniem. Większość z nas ma świadomość jak wielkim zagrożeniem jest ogień, jednak pozostałe czynniki bywają lekceważone. A mogą być groźne.


Drewno to materiał o dużych walorach estetycznych, łatwo dostępny i łatwy w obróbce. Wykonuje się z niego konstrukcje domów lub ich fragmenty, elementy wykończeniowe, architekturę ogrodową i meble a nawet całe domy. W dachu – więźbę i pokrycie z gontu drewnianego. Jednakże drewno to także materiał łatwopalny podatny na korozję biologiczną i nieodporny na działanie wilgoci. Dlatego szczególną uwagę należy przywiązywać do ochrony elementów drewnianych, w szczególności elementów konstrukcyjnych.


Rozwój grzybów (w ogóle korozja biologiczna) może mieć bardzo groźne skutki. Stropy i więźby przez nie zainfekowane uginają się, a podłogi wypaczają. W pomieszczeniach unosi się nieprzyjemny zapach. Grzyby szpecą drewno i powodują zwiększenie wilgotności, co może zaowocować chorobami groźnymi dla ludzi i zwierząt. Szkodliwe dla zdrowia są zarodniki grzybów unoszące się w powietrzu. Wreszcie korozja biologiczna może doprowadzić do znacznego osłabienia, a nawet zniszczenia konstrukcji dachu.


Zlecając nam impregnację warto zwrócić uwagę, że nasz zakład dysponuje wanną o długości 12 mb, co pozwala impregnować dość długie elementy konstrukcji.


Najważniejsze zapobiegać


Ochrona więźby przed wilgocią, korozją biologiczną i ogniem polega głównie na „profilaktyce”. Więźby dachowej właściwie się nie konserwuje, choćby z tego powodu, że po wykończeniu poddasza dostęp do niej jest utrudniony. Za to niezwykle ważne jest wentylowanie dachu (miedzy innymi przez specjalne szczeliny wentylacyjne między pokryciem a ociepleniem) oraz wentylacja pomieszczeń na poddaszu.

Impregnacja


Impregnacja drewna to nasycenie wyrobu środkami zabezpieczającymi przed szkodliwym działaniem grzybów, owadów, wody, ognia itp.

W Polsce impregnacja jest najbardziej powszechną metodą zabezpieczenia drewna przed korozją biologiczną i ogniem. Jej podstawowym zadaniem jest przedłużenie jego trwałości. W dachach impregnacji poddaje się elementy jego drewnianej konstrukcji.


Nasza firma trudniąca się sprzedażą więźb dachowych z reguły oferuje materiał już zaimpregnowany. Można też zlecić wykonanie tej usługi osobno. Jednak każdy, kto przystępuje do budowy domu i dachu powinien mieć świadomość:

* czym zaimpregnować więźbę,

* jaką zastosować metodę.

Głównym zagrożeniem dla drewnianej konstrukcji dachu są grzyby, owady, ogień, bakterie, glony, porosty, mchy itp. Posiadamy impregnat trójfunkcyjny, tzn. zwalczający wszystkie składniki, co ważne, jest bezpieczny dla człowieka i środowiska naturalnego.
W nowych, europejskich normach nasycenia drewna wyodrębniono pięć klas jego zabezpieczenia. Określają one w jakim stopniu dany element drewniany jest narażony na korozję i jak intensywne powinny być działania ochronne. I tak: drewno I klasy wymaga minimalnej ochrony, bo w niewielkim stopniu narażone jest na korozję biologiczną.


Drewno najwyższej V klasy wymaga ochrony niezwykle intensywnej:

* I klasa odnosi się do drewna używanego pod dachem, np. więźby dachowe,

* II klasa odnosi się także do drewna używanego pod dachem, ale narażonego na zawilgocenie, np. dotyczy więźby w trakcie budowy do momentu przykrycia np. blachą,

* III klasa odnosi się do drewna używanego na zewnątrz, bez kontaktu z gruntem,

* IV klasa – do drewna używanego na zewnątrz z kontaktem z gruntem i wodą,

* V klasa dotyczy drewna mającego kontakt z wodą morską.

Do impregnacji najlepiej użyć impregnatu niewymywalnego, ponieważ w trakcie budowy więźba jest narażona na zawilgocenie. Impregnat posiadany przez naszą firmę jest niewymywalny i polecany do dla II klasy drewna.

Więźba dachowa impregnowana jest powierzchownie poprzez kilkugodzinną kąpiel, co oznacza, że jest 100% skuteczniejsza niż opryskiwanie lub malowanie. Kąpiel powoduje do kilku cm, co zwiększa jego wartość i odporność na korozję.

Metodę zanurzeniową można zapewne stosować do zabezpieczania wszelkiego rodzaju drewna pod warunkiem, że zostaną zrealizowane wszystkie zalecenia producenta impregnatu. Należy jedynie dodatkowo np. przez smarowanie (malowanie) zabezpieczyć miejsca, które już po impregnacji zostały poddane obróbce, np. zaciosy, otwory itp. Kąpiel praktykowana przez nasz zakład jest ograniczona jedynie długością wanny do impregnacji.